סקירת שוק אוגוסט 2016

שוקי המניות: תקופת השנים האחרונות מאופיינת בשפע אירועים המלווים בהרבה אינפורמציה ופרשנויות העוברים במהירות הבזק בכלי התקשורת השונים אל משקיעים בכל העולם. חלק גדול מהמשקיעים  מהציבור מושפעים מהכותרות המבלבלות בכלי התקשורת ומהמלצות של עיתונאים.

נצטט אחדות מהכותרות שליקטנו בזמן האחרון :

” בחודש אוגוסט צפויות ירידות בשוק כי הרבה משקיעים יוצאים לחופש, אז עדיף להישאר מחוץ לשוק עד ספטמבר”.  “השוק האמריקאי נמצא בשיא ומכאן הוא יכול רק לרדת”. “צפויה העלאת ריבית בקרוב” ”. טרור באירופה, טרור במזרח התיכון, בחירות בארה”ב קיים סיכוי לבחירת “מועמד משוגע”, “מצב כלכלי רע באירופה”. – כל אלה עובדות נכונות ובעלות משקל,  אבל כנגדן קיימים גורמים חשובים יותר והם ריבית נמוכה ותשואות נמוכות היסטורית בשווקים הסולידיים. ממשלים סביב העולם מזרימים נזילות לשווקי ההון במטרה לעורר את הכלכלה, וכספים אלה מחפשים אפיקי השקעה שיניבו להם תשואה.

 הניסיון מלמד שגורמים חיצוניים לשוק לא משפיעים עליו, אלא לתקופה קצרה מאד.

אחרי הפגיעה במגדלי התאומים בניו יורק השווקים חזרו לעצמם תוך ימים ספורים. אחרי מלחמות עירק, פרישת אוקראינה מרוסיה, מלחמות שלום הגליל, המבצעים בעזה, נפילת טילים מעזה במרכז הארץ, פרישת אנגליה מהשוק המשותף, – כל אלה הביאו לכותרות רבות בתקשורת ולפרשנויות בשוק הון (בדרך כלל שליליות), אבל בפועל לא הייתה להן השפעה מעבר לימים ספורים.

הקווים המנחים אותנו בניהול ההשקעות הם: להתעלם מהמלצות “מומחים” בתקשורת. לא לתת משקל לכותרות. להמשיך להשקיע  במניות, רצוי בחברות הנוהגות לחלק דיבידנדים, כל עוד מחירי המניות מגלמים מכפילים סבירים או תשואות סבירות בהשוואה לתשואות באפיקים סולדים יותר.  וכמובן מול ריביות חסרות סיכון ברמה של 0% ברוב מדינות העולם המפותח.

 בשווקים הסולידיים רמות התשואה נמוכות יחסית. אך עדיין ניתן לאסוף איגרות חוב של חברות בעלות איתנות פיננסית, עם תשואות סבירות באופן יחסי לתשואות האג”ח הממשלתיות ולריבית חסרת סיכון.

אין באמור לעיל משום המלצה לפעולה כלשהי, פיטנגו עשויה להחזיק בתיקי לקוחותיה, מעת לעת, ניירות ערך המוזכרים בסקירה. האמור בסקירה, אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.