סקירות שוק חודשיות

הפחתת מס רווחי הון בשוק ההון

מזה תקופה אנו טוענים כי אחד מהפתרונות האפקטיביים ביותר להרחבת מחזורי העסקאות בבורסה ולקירור מחירי הדיור, הוא הפחתת מס רווחי הון בשוק ההון.

הסיבה היא מס דומה על רווחי הון בהיקף של 25% הן בשוק ההון (למעט מכשירים פיננסיים מעטים שיש בהם תנאים שונים), והן בשוק הנדל”ן. ברגע שיופחת מס רווחי הון על רווחים מניירות הערך, תיווצר עדיפות מס לטובת המשקיעים בני”ע בשוק ההון, ושיפור בכמה מישורים:

1. יגדלו מחזורי הפעילות בשוק ההון כתוצאה מהרצון של משקיעים קיימים וחדשים ליהנות מהטבות המס.

אנו מאמינים שהפחתת נטל המס ע”י משרד האוצר, תגדיל בפועל את היקף גביית המיסים משוק ההון. הפחתת שיעור המס תגדיל את בסיס המס כך שסך גביית המס משוק ההון תגדל.

2. (חשוב לא פחות), משקיעים אשר התלבטו עד היום בין השקעה בדיור לבין השקעה  בשוק ההון, יעדיפו את הטבת המס הגלומה בהשקעה בשוק ההון על פני ההשקעה בדיור.

כך, יואץ התהליך, אשר כבר החל, של התמתנות במכירת דירות וירידת מחירי הדירות. המשך »

מחירי הדירות לאן?

אנו קוראים בעיתונות חדשות לבקרים דעות לכאן ולכאן. מצד אחד, בעלי אינטרס קבלנים ואחרים האומרים שזו רק רגיעה לפני חידוש עליות המחירים. מצד שני נציגי משרד האוצר הטוענים את ההיפך.

אנו חושבים שבכדי להגיע לתשובה הנכונה יש להרכיב “משקפי מאקרו”, להסתכל מלמעלה על המאקרו כלכלה וממנה לנסות להסיק לגבי שוק הנדל”ן והמחירים.

מה אנו רואים מלמעלה? אם נסתכל  30 שנה אחורה, נראה שבתחילת שנות התשעים עד שנת 1997 היו עליות מחירים חזקות בשוק הנדל”ן שגובו בעלייה דרמטית באוכלוסייה עקב עליה מברית המועצות לשעבר.

החל משנת 1997 לערך ועד שנת 2003 שוק הנדל”ן חווה קיפאון עמוק שכלל ירידת מחירים של עשרות אחוזים וקיפאון במספר עסקאות.

משנת 2004 ועד 2008 לערך שוק הנדל”ן התאושש באיטיות והתייקר באחוזים בודדים מידי שנה.

החל משנת 2008 ועד לפני כחצי שנה – חווינו בום גדול במחירי הנדל”ן. המשך »

סקירה אקטואלית – כולם מדברים על ביטקויין

מאחר והשם ביטקויין עולה לאחרונה רבות בכלי התקשורת, בכל שיחות הסלון ובתי הקפה ואין אחד שלא שאל את עצמו, מה זה? למה לא רכשתי אותו בתחילה?  מצאנו לנכון להתייחס לאופיו של המוצר ולנסות להסביר לעצמנו ולכם את הרוב ממה שניתן להבין.

בביטקויין משמשים בערבוביה שלושה נושאים שונים כך שיש לבחון כל אחד מהם בנפרד. שאם לא כן ניתן בקלות להתבלבל וחלילה להחליט באופן לא רציונלי.

במה דברים אמורים? המשך »

סקירת שוק דצמבר 2017

בשנה האחרונה חווינו עליות שערים ניכרות בתיקי ההשקעות. העליות נבעו משני מרכיבים.

1. רכיב האג”ח בתיק, בעיקר באג”ח החברות.

אג”חים אלו נהנו מצמצום מרווחים מול אגרות חוב ממשלתיות, וזאת עקב הריבית האפסית (אשר גרמה למשקיעים לנסות לקבל תשואה כמעט בכול מחיר).

2. רכיב המניות בתיק.

יש לציין כי העליות השנה היו סלקטיביות, ומי שהשקיע דרך מדדי המניות הראשיים בארץ, כמעט ולא הרוויח השנה. מצב זה קרה בגלל שבמדד המעוף ומדד 125 , מספר מניות מרכזיות מאוד ירדו בשיעורים ניכרים, כגון: טבע, בזק, דלק קבוצה, כיל ועוד.

לעומת זאת, בחירת מניות סלקטיבית ונבונה יצרה רווחים של עשרות אחוזים באפיק זה. המשך »

איגרות החוב הקונצרניות לאן ? (2017)

הריבית בארה”ב  במגמת עלייה,  אך קצב ההעלאות הצפוי איטי והבנק המרכזי  האמריקאי עושה הכול כדי שהמשקיעים  לא יופתעו. ושלא יגרמו זעזועים מיותרים.

בנוסף, כלכלת העולם נמצאת במלכוד יחסי ריבית / מטבע. לאורך הרבה מאוד שנים האמריקאים מעדיפים מטבע חלש – $ חלש. מה שמחזק מאוד את כושר התחרות שלהם.

ולכן,  אנחנו לא רואים בעתיד הקרוב התפרצות לא צפויה ברמת התשואות של האג”ח האמריקאיות. אלא תשואת שיווי משקל של האג”ח הממשלתיות  ל- 10 שנים שנעה בין 2.2% – ל 2.5%.

בחודשים האחרונים קצב העליות בשוק האג”ח הקונצרני היה מהיר. לפי דעתנו הקצב הזה לא ימשך. פרמיית הסיכון בתשואות האג”ח הקונצרני המקומי נמוכה מאוד. המרווחים ביחס לאג”ח הממשלתי קטנו מאוד. המשך »

האוזר: להעניק פטור ממס על רווחי הון עד 60,000 ₪ בשנה. (גלובס 2017)

יו”ר רשות ניירות ערך: “הקלות מס בבורסה הן צו השעה” ■ מציע גם להוריד מס מ-30% ל-15% ליזמים שינפיקו בבורסה.

http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001190505